Triduum Paschalne 2023 - Wielka Sobota

Wielka Sobota w Kościele katolickim to czas milczenia i zadumy. Wierni nawiedzają groby pańskie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa i jego zstąpienie do otchłani, oczekując na zmartwychwstanie. Zgodnie z polską tradycją święcone są pokarmy na stół wielkanocny. Po zmroku celebrowana jest wigilia paschalna - najważniejsza liturgia w roku.

W sączowskim kościele liturgia wigilii paschalnej rozpoczęła się punktualnie o godz. 18.00 i składała się z czterech części.

Pierwszą była liturgia światła, która zaczęła się w całkowitych ciemnościach. Przed świątynią rozpalono ognisko, gdzie proboszcz parafii ks. Marek Sendal przeprowadził w asyście ministrantów obrzęd święcenia ognia i święcenia paschału - świecy symbolizującej Chrystusa Zmartwychwstałego "Światłość Świata". Na koniec tej części procesja z paschałem na przedzie weszła do ciemnego kościoła. Światło od świecy paschalnej stopniowo rozszerzało się na świece trzymane przez wiernych. Następnie pani organistka Barbara Gurowiec pięknie odśpiewała „exultet” czyli orędzie paschalne. Jest to starożytny hymn, w czasie którego wielbi się wspaniałość Bożego dzieła odkupienia świata - od grzechu Adama aż do zbawienia, które dokonało się w Chrystusie.

Druga część wigilii paschalnej - liturgia słowa składała się z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Liturgia słowa przypomniała nam najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone. Ewangelia opowiadała o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa. W tej części uroczystości udział wzięły siostry Monika i Magdalena Morawiec oraz ministrant Mateusz Rycman.

Trzecią częścią wigilii paschalnej była liturgia chrzcielna. Po litanii do wszystkich świętych celebrans poświęcił wodę chrzcielną poprzez włożenie paschału do naczynia z wodą, po czym wierni odnowili swoje przyrzeczeniach chrzcielne, wyrzekając się Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Chrystusa.

Ostatnią częścią tego dnia była liturgia eucharystyczna, podczas której wierni przyjęli Komunię świętą.

Bóg kocha Ciebie także w Poniedziałek, 20 Maja,

Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria