„Od Jakuba do Jakuba” Pielgrzymka rowerowa Stowarzyszenia Sportowo - Turystycznego „Leśne Rajzy”

Stowarzyszenie Sportowo – Turystyczne „Leśne Rajzy” z siedzibą w Kaletach jest stałym organizatorem rajzowania – czyli wycieczek i wypraw rowerowych. Stowarzyszenie ma charakter międzypowiatowy. Swoim zasięgiem obejmuje powiaty tarnogórski i lubliniecki. Członkowie i miłośnicy dwóch kółek wspólnie zwiedzili już kawałek  regionu i okolicy. Rowerzyści odbyli rajzy po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Na rowerach przemierzyli  również przepiękne tereny Parku Krajoznawczego Lasów nad Górną Liswartą położonego niedaleko Częstochowy. Śląscy rajzerzy  dotarli nawet aż na sam Hel w ciągu ośmiodniowej eskapady „Od Śląska do Kaszub”.

Tym razem rajzerzy dotarli w dniu 6 sierpnia 2016 r. do Sączowa.

Wyprawa rowerowa do Sączowa przybrała charakter pielgrzymki. Uczestnicy przemierzyli trasę 40 km od Lubszy, gdzie znajduje się Kościół pod wezwaniem św. Jakuba do Sączowskiej świątyni, której patronuje również św. Jakub. Trasa wyprawy oparta była o wytyczony szlak św. Jakuba od Lubszy do Sączowa.

Ze względu na panujące niekorzystne warunki atmosferyczne, które uczyniły część trasy nieprzejezdną przebieg, trasy musiał być zmieniony. W części trasa przejazdu rowerzystów  nie pokrywała się z oficjalnym wytyczonym szlakiem i  przebiegiem Camino zamieszczonym na mapach. Trasa omijała nieprzejezdne odcinki i prowadziła z Lubszy przez Grojec, Dyrdy i Mokrus „Leśną Rajzą”,  w Zielonej kierowała się w stronę Kolonii Woźnickiej. Po drodze zahaczała  o „Grofskie Dęby” i kierowała  się w stronę  zalanej kopalni w Bibieli. Stamtąd przyprowadziła pielgrzymów do  Pyrzowic i na koniec do Sączowa.

Uczestnicy rowerowej pielgrzymki z Lubszy wyruszyli o godz. 8:00 rano. Około  godz. 9:00 na trasie przejazdu w Dyrdach uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w intencji pielgrzymów przez ks. Lucjana Kolorza. Nagłe ochłodzenie i padający deszcz nie odstraszył wytrawnych rowerzystów.

Grupa 50 rowerowych pielgrzymów  dotarła do Sączowa około godziny 14:00. Rowerzyści pojawiali się kolejno w 4 grupach prowadzonych przez przewodników.

Wszyscy zatrzymali się na placu przy kościele. Zmęczeni i trochę przemoczeni ale bardzo radośni dotarli do celu pielgrzymki. W Kościele parafialnym pielgrzymów powitał proboszcz ks. Marek Sendal. Rajzerzy ze Śląska uczestniczyli w nabożeństwie ku czci św. Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie pielgrzymi mieli okazję do ucałowania Relikwii św. Jakuba Ap. Uczestnicy pielgrzymki  wysłuchali również krótkiej opowieści ks. Marka Sendala o tradycjach i kulcie św. Jakuba w sączowskiej parafii oraz zapoznali się z faktami  historycznymi  naszej parafii i miejscowości  przedstawionymi przez Barbarę Zarodkiewicz – Czaplę.

Na zakończenie wycieczko – pielgrzymki uczestnicy spotkali się w parafialnych ogrodach pod „Domem św. Jakuba” w Sączowie , aby odpocząć i posilić przed drogą powrotną do domów. Przy grillowanych kiełbaskach był czas na rozmowy i wymianę wrażeń. Najmłodszą uczestniczką rowerowej pielgrzymki była sześcioletnia Amelka z Radzionkowa, która trasę pielgrzymki przebyła jak prawdziwa księżniczka -  w pięknym i wygodnym powozie. Przy wsparciu taty i dziadka podróż małej podróżniczki była bezpieczna i bardzo przyjemna.

Prezes Zarządu  Stowarzyszenia pan Jacek Lubos z entuzjazmem opowiadał o rowerowych podbojach śląskich rajzerów. Wspominał też, jak zrodził się pomysł rowerowej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba. Podkreślał, że organizacja rowerowej pielgrzymki z Lubszy do Sączowa ma duży związek z reaktywacją i wzrostem popularności szlaku w regionie. Szlak przebiega przez tereny bardzo wartościowe krajobrazowo i kulturowo warte zobaczenia. Wyprawa rowerowa połączona z pielgrzymowaniem do miejsc kultu jakubowego ma przyczynić się do spopularyzowania Szlaku św. Jakuba wśród mieszkańców Śląska i rozwinąć kult św. Jakuba.

Grupa rowerowych pielgrzymów przybyłych do Sączowa składała się z członków Kół Stowarzyszenia działających w różnych miejscowościach na Śląsku. Najliczniejszą grupę stanowili rowerowi zapaleńcy z Radzionkowa. W pielgrzymce uczestniczyli również pielgrzymi z  Lubszy, Mysłowic,  Woźnik,  Psar koło Woźnik,  Zabrza Helenki,  Mysłowic,  Kalet ,  Zielonej i Miotka.

Dziękujemy Zarządowi i wszystkim członkom Stowarzyszenia „Leśne Rajzy”

oraz uczestnikom pielgrzymki za tę cenną inicjatywę zorganizowania rowerowej pielgrzymki

szlakiem św. Jakuba z Lubszy do Sączowa.

Swoją pielgrzymką wpisujecie się Państwo w piękną tradycję szerzenia kultu św. Jakuba.

Polecamy Was wszystkich i Wasze rodziny opiece św. Jakuba – patrona naszej parafii

i patrona wszystkich pielgrzymów.

Składamy podziękowania naszym dzielnym strażakom z OSP w Sączowie,

którzy pomogli zorganizować miejsce przyjęcia pielgrzymów.

Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 26 Kwietnia,

Artemon, Klaudiusz, Klet, Marcelin, Marcelina, Maria, Marzena, Spycimir