Pielgrzymka rodzin polską drogą Via Regia

W samo południe upalnej niedzieli 27 maja 2018 r. do sączowskiej parafii dotarła grupa pielgrzymów, którą tworzyły rodziny z  Gliwic, Tarnowskich Gór, Knurowa i Wieszowej. Wspólnota rodzin od ponad 1,5 roku wspólnie pielgrzymuje przemierzając etapami polski odcinek szlaku Via Regia od Medyki do Zgorzelca.

Familijne towarzystwo organizuje dla siebie raz w miesiącu tzw. weekendowe przejście odcinka polskiej drogi Via Regia. Każdego dnia uczestnicy pokonują odcinek drogi o długości około 20 km.

W przejściach uczestniczą całe rodziny z dziećmi. Najmłodszą uczestniczką pielgrzymki, która dotarła do Sączowa była Faustynka, niespełna roczna kruszyna. Pielgrzymi podkreślają, że Faustyna jest „dzieckiem caminowym”. Pielgrzymuje od urodzenia, a nawet wcześniej, bo od czasu kiedy radośnie rosła pod sercem swojej mamy. Faustyna ma swojego księcia – jak mówią rodzice. To mały Jasiu, dzielny pielgrzym, który w czerwcu będzie obchodził swoje drugie urodziny.  W gronie pielgrzymów jest jeszcze kilkoro dzieci w różnym wieku.

Senior pielgrzymki pan Benedykt wskazując na radosne i roześmiane dzieci z dumą mówi: „tylu caminowych wnuków się dochowałem!”

Pomysłodawcą i inicjatorem rodzinnego pielgrzymowania jest małżeństwo państwo Barbara i Marcin Królczak, którzy pielgrzymują z trójką swoich dzieci. Przygodę z Camino rozpoczęli przed laty, kiedy w swoją podróż poślubną wybrali się pieszo do Santiago de Compostela. Po powrocie zrodziła się myśl, aby do pielgrzymowania średniowiecznym szlakiem zachęcić inne rodziny. I tak to się zaczęło ....

Pierwszy rodzinny wypad na Camino odbył się w październiku 2016 r. Rodzinna pielgrzymka wyruszyła z Medyki do Rokietnicy.

Przejście przez Sączów było trzynastym etapem rodzinnego wędrowania. Pielgrzymi rozpoczęli trzynasty etap pielgrzymki w Będzinie. W sobotę 26 maja 2018 r. dotarli do Siemoni, gdzie w salce parafialnej znaleźli nocleg. W niedzielę 27 maja 2018 r. pielgrzymi przejdą odcinek od Siemoni przez Sączów do Radzionkowa.

Pan Marcin Królczak mówi, że rodzinna grupa swoje pielgrzymowanie nie kończy na przejściach. Wieczorami, kiedy odpoczywają po trudach wędrowania wspólnie organizują działania integrujące wszystkich uczestników. Często są to muzyczne wieczorki przy śpiewach, albo działalność twórcza przy wyrobie pięknych pamiątek w postaci różańców z muszelek z logo pielgrzymiej wspólnoty rodzinnej.

Pełne relacje z wszystkich rodzinnych przejść polskim szlakiem Via Regia znajdują się na stronie internetowej:  viaregia.notochodzmy.pl

Drogim pielgrzymom życzymy wielu sił i wytrwałości w dążeniu do celu pielgrzymki.

Niech św. Jakub obdarza Was licznymi łaskami

i szczęśliwie prowadzi po pielgrzymim szlaku.

Buen Camino!

Bóg kocha Ciebie także w Niedzielę, 19 Maja,