Samotna pielgrzymka na Jubileusz życia

16 czerwca 2018 r. do naszej parafii przybył samotny pielgrzym pan Tomasz Jędrzejewski. Pielgrzym zmierza do Santiago de Compostela. 4 dni wcześniej wyszedł z Krakowa, z miasta, w którym mieszka.

Trasa do jakubowego miasta w Hiszpanii potrwa około 4 miesiące. Pan Tomasz planuje zakończyć swoją pielgrzymkę w połowie października tego roku.

Tegoroczna pielgrzymka do Santiago de Compostela nie jest pierwszą, jaką odbył nasz pątnik. W 2015 roku pan Tomasz wędrując Północnym szlakiem przez Francję dotarł do miasta - serca kultu jakubowego.

Pątnik to zaprawiony wędrowiec. Wiele razy uczestniczył w pielgrzymkach i świeckich przejściach różnymi trasami i szlakami w Polsce i za granicą. Bardzo wyczerpującą wędrówką było pokonanie najtrudniejszego szlaku w Szkocji.

Wyczynem życiowym było przejście 4 lata temu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Bieszczadach.

Pielgrzym podkreśla, że wędrowanie jest dla niego sposobem na życie, na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jest to sposób na wyrażenie swojej religijnej postawy z realizacją osobistych zamiłowań i upodobań.

Najważniejszą częścią wyprawy  są zawsze przygotowania do niej. Pielgrzym przyznaje, że wtedy towarzysza mu niezwykłe emocje. Każda wyprawa piesza, zarówno pielgrzymka religijna  jest świeckie przejścia są okazją do zdobycia nowych doświadczeń. W czasie pieszych wędrówek i pielgrzymek pielgrzym poznaje nowych ludzi, nowe kultury a przede wszystkim odkrywa piękno świata. Pan Tomasz podkreśla, że wszystkie doznania, których doświadcza w czasie pieszych wędrówek powodują jego fizyczny i moralny rozwój. „Wszystko wokół zaskakuje i uczy”- mówi pielgrzym.

Pielgrzym podkreśla, że przeciętny człowiek patrzy na świat i ocenia go poprzez utarte stereotypy.  Przyznaje, że osobiście również prezentuje  taką postawę. Czasami, kiedy planuje kolejną wyprawę nie spodziewa się, że w czasie jej trwania dozna i odkryje wartości chrześcijańskie. Z doświadczenia już wie, że zawsze, w każdej wędrówce odnajduje wartości ewangeliczne. Wiąże się to z budowaniem wewnętrznej formacji duchowej, odkrywaniem dobroci ludzi i piękna świata.

Pomysł na tegoroczną pielgrzymkę z Krakowa do Santiago de Compostela rodził się w sercu i głowie naszego pielgrzyma od dłuższego czasu. Same przygotowania trwały już od lutego 2018 r. Głównym zamysłem na realizację tego przedsięwzięcia była osobista intencja pielgrzyma. „W tym roku kończę 30 lat. Tę pielgrzymkę traktuję jako podsumowanie etapu swojego życia” – mówi pielgrzym.

Pan Tomasz na co dzień w swojej parafii w Krakowie prowadzi bardzo aktywną działalność.

Jest członkiem Wspólnoty Chrystus w Starym Mieście działającej przy bazylice Mariackiej, która prowadzi szeroką działalność ewangeliczną.

Pielgrzym podkreśla, że główną ideą działalności Wspólnoty jest odkrywanie Boga i doświadczanie bliskości Jezusa oraz pokazywanie innym ludziom, że te wartości można znaleźć w każdej, codziennej aktywności. Członkowie Wspólnoty  pokazują innym, że pośród codziennych obowiązków, ciągłego zabiegania, wypełniania obowiązków zawodowych, rodzinnych i troski o byt codzienny można znaleźć czas na wyciszenie i modlitwę. Przestrzenią, która zapewnia do tego idealne warunki jest Kościół. Członkowie Wspólnoty stosują różne formy ewangelizacji. Od 2012 roku Wspólnota prowadzi nowatorską akcję ewangelizacyjną polegającą na zapraszaniu ludzi na „Spotkania z Jezusem” do bazyliki Mariackiej. Raz w miesiącu, w ostatni czwartek członkowie Wspólnoty wychodzą na Rynek Krakowski i proponują przechodniom, turystom, by wstąpili choć na chwilę do Bazyliki, w której trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu. Członkowie wspólnoty zachęcają innych, aby na chwilę porzucili codzienność i niewielką część swojego czasu poświęcili na spotkanie z Jezusem.

Pan Tomasz podkreśla: „Wzięliśmy sobie do serca słowa Jana Pawła II, by Eucharystię umieścić w centrum swojego życia.”

Z racji Jubileuszu życia, Drogiemu Pielgrzymowi życzymy,

aby Bóg strzegł i błogosławił przez dalsze lata.

Życzymy realizacji zamierzeń i planów zarówno tych osobistych,

jak i tych związanych z działalnością religijną.

Na drogę pielgrzymowania życzymy opieki Św. Jakuba.

Niech święty patron pielgrzymów pomaga znosić trudy pielgrzymowania,

strzeże od złego i błogosławi.

Buen Camino.

Bóg kocha Ciebie także w Poniedziałek, 20 Maja,

Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria