Modlitwa nogami najlepsza - piesza pielgrzymka Jolanty i Zbigniewa Janczak do Jerozolimy

niedzielne popołudnie 16 czerwca 2019 r. w progi parafii sączowskiej zawitali pielgrzymi, którzy pieszo zmierzają do Jerozolimy. Tego niezwykłego wyzwania podjęło się małżeństwo pani Jolanta i pan Zbigniew Janczakowie.

Wędrowcy wyruszyli 4 czerwca 2019 r. z miejscowości Miłosław należącej do  powiatu wrzesińskiego i   archidiecezji gnieźnieńskiej. Oboje są emerytowanymi nauczycielami. Pani Jolanta - to artystyczna dusza. W szkole podstawowej i gimnazjum uczyła młodzież i dzieci muzyki i przedmiotów artystycznych. Pan Zbigniew – inżynier, technik – uczył informatyki.

Trasa pielgrzymki zamyka się kolosalną liczbą 4 500 km.

Pielgrzymka do Jerozolimy potrwa pół roku. Ostatecznym celem jest Bazylika Grobu Świętego. Pierwsze dni wędrówki to trasa na Jasną Górę. Dalej – w kierunku Słowacji, później Węgry, przez Chorwację i Bośnię Hercegowinę, z dłuższym przystankiem w Medziugorie. Potem pójdą do Albanii i dalej do Macedonii, ojczystego kraju Matki Teresy z Kalkuty. Następnie na trasie jest Grecja i Turcja. Z Turcji pielgrzymi przeprawią się na Cypr i stamtąd już prosto do Izraela. omijając z konieczności Syrię, przez którą prowadziły dawne, średniowieczne szlaki pielgrzymie do Ziemi Świętej.

Inspiracją tegorocznej pielgrzymki stała się dla pielgrzymów sytuacja społeczna – polityczna w Europie i na świecie. Idą w intencji pokoju na świecie. Wszelkie zło oganiające świat i ludzi jest dla pielgrzymów motorem do działania. Oddając swój pielgrzymi trud, cierpienie, niepewność chcąc wymodlić światu pokój a ludziom ludzkie byt.

Podejmując trud pielgrzymi przyjęli  motto pielgrzymki, które są słowami

Papieża Franciszka:
„Jesteśmy braćmi, choć jesteśmy różni.”

Małżeństwo Janczaków to zapaleni wędrowcy. Wędrują tam, gdzie potrzeba serca  podpowiada. 5 lat temu,  w 2014 wybrali się pieszo do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II. Odbyli wiele pielgrzymek odwiedzając miejsca kultu w Polsce i na świecie. Teraz postanowili przejść dystans 4500 km aby zrealizować swoje marzenia a przede wszystkim aby spotkać Boga i ludzi, aby pobyć z sobą samym.

Pieszo do Jerozolimy from henrykwadowski on Vimeo.

Niestrudzonym pielgrzymom życzymy bezpiecznej wędrówki

i nieustającej opieki św. Jakuba i wszystkich świętych patronów.

Niech spełnią swoje marzenia i na  miejscach uświęconych życiem,

cudami i nauką Chrystusa Pana, złożą swoje i powierzone bóle i troski,

wdzięczność i radość, nadzieje i modły błagalne.

Życzymy wiele łask na świętych miejscach

i modlimy się o ich szczęśliwy powrót.

Gdy staną tam, gdzie się dokonało Odkupienie świata,

niechże pamiętają o kraju, niech Narodowi wymodlą katolickie jutro,

niech cichym westchnieniem polecą Bogu naszą parafię.

Bóg kocha Ciebie także w Poniedziałek, 20 Maja,

Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria