Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




42
71

Historia kościoła

Obecny Kościół w Sączowie jest trzecią świątynią w historii prastarej sączowskiej wspólnoty parafialnej.


Z aktu erekcyjnego wynika, że pierwszy Kościół w Sączowie ufundował i zbudował comes (książę) Andrzej w latach 1220 – 1224. 28 marca 1224 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż konsekrował go pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Kościół ten był drewniany. W tym czasie plebanem w Sączowie był ks. Marcin. Kościół ten spalił się w 1450 roku. Na tym samym miejscu powstał w Kościół murowany z białego kamienia w stylu gotyckim, który dotrwał do połowy XIX stulecia. W 1504 roku Jan Konarski – biskup krakowski potwierdził erekcję Kościoła. W 1850 roku Kościół doszedł do ruiny. Stan techniczny budowli zagrażał bezpieczeństwu wiernych i został on zamknięty. Nabożeństwa zostały przeniesione do Kaplicy w Ożarowicach. W tym czasie stary Kościół był remontowany. Remont trwał od 1850 do 1854 roku. Główne wejście znajdowało się od strony południowo – zachodniej. Do Kościoła wchodziło się przez kruchtę. Od strony południowo – wschodniej domurowano babiniec. Przed frontem Kościoła została wybudowana dzwonnica. W głównym ołtarzu znajdował się obraz Matki Boskiej Bolesnej zasuwany obrazem św. Jakuba. Po bokach stały figury św. Piotra i św. Pawła. W Kościele znajdowały się dwa ołtarze boczne: ołtarz św. Anny z figurami św. Barbary i św. Katarzyny. Oraz ołtarz św. Antoniego z figurami św. Franciszka i św. Antoniego.

Z upływem czasu Kościół doznał poważnych zniszczeń. Był też stanowczo za mały na potrzeby rozrastającej się parafii.

Wówczas do parafii św. Jakuba w Sączowie jako nowy pleban przybył ks. kan. Rajmund Biernawski. Były to czasy zaboru rosyjskiego, w których budowa świątyni była aktem niezwykłej odwagi i heroizmu. Jednak staraniem proboszcza i ofiarnością parafian rozebrano mury starego kościoła i na planie dawnego gotyckiego kościoła wybudowano nowy, większy kościół w stylu eklektyzmu. Budowa trwała w latach 1850-1872.

Kościół został wybudowany według projektu architekta Liche. Kościół wybudowany jest w stylu eklektyzmu z elementami neoromańskimi, neogotyckimi i neobarokowymi, jednowieżowy, salowy, na planie krzyża łacińskiego. Jest murowany z cegły, tynkowany. Jego bryła jest rozczłonkowana, złożona z czterokondygnacyjnej wieży, nawy, transeptu, zakrystii i prezbiterium. Wieża kryta hełmem graniastym, nawa jest nakryta dachem dwuspadowym, zakrystia - dachem jednospadowym. Nad skrzyżowaniem transeptu i nawy głównej występuje niewielka wieża (tzw. sygnaturka). Od strony zachodniej na osi środkowej znajduje się wieża z dzwonami i dziś już nieistniejącym zegarem.

Wieża kościoła św. Jakuba w Sączowie.
Na uwagę niewątpliwie zasługuje widoczny na zdjęciu gzyms wieńczący, mimo iż to tylko styl eklektyczny z elementami neoromańskimi i neogotyckimi

 Nawa i transept Kościoła są kryte pseudokolebką, absydy prezbiterium i transeptu – konchowo, prezbiterium – kolebkowo.Prezbiterium kościoła wzmocniona jest szkarpami. W prezbiterium sklepienie beczkowe, w nawie sufit owalny. Posadzka w Kościele jest cementowa imitująca marmur. Kościół posiada dwie kaplice: św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej. Na zewnętrznej ścianie absydy są trzy daty: 1224 – 1872 – 1905. W głównym wejściu znajdują się pięknie okute drzwi. Nad nimi jest tympan z okiem Opatrzności. Portal zdobią dwie skręcone kolumny. Patronem Kościoła jest św. Jakub Apostoł. Kościół konsekrował w dniu 5 września 1872 roku administrator diecezji kielecko-krakowskiej biskup Tomasz Kuliński.

W latach 1854 – 1904 Kościół został ogrodzony pięknym murem z kutymi żelaznymi polami. Głównym elementem ogrodzenia była brama z kutą żelazną kratą usytuowana przy wejściu od ulicy Szkolnej. W górnej części bramy znajdowała się wnęka z figurą Matki Boskiej.

Po I wojnie Kościół restaurowano. W latach 1906 - 1907 Kościół był malowany przez malarzy szkoły krakowskiej. W latach 1990-91 – przeprowadzono remont wieży kościelnej.

 

 W latach 1993 – 2000 roku wprowadzone były prace konserwatorskie, malarskie, złotnicze i renowacyjne. Odnowione zostały wszystkie ołtarze, ambona, chrzcielnica i wszystkie obrazy.

Kościół w Sączowie został wpisany w 1991 roku do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod poz. Nr 1441/91. Granice ochrony konserwatorskiej obejmują cały budynek wraz z najbliższym otoczeniem w ramach ogrodzenia.

 

Dodatkowe zdjęcia - galeria zdjęć!


Źródła:
1. Katalog diecezji sosnowieckiej – 1999r
2. Karta ewidencyjna zabytków , M. Błahut, 1991
3. ŚWKZ poz.144/91
4. Diecezja Częstochowska. Opis Historyczny, ks. J. Wiśniewski, 2000
5. Tygodnik Katolicki Niedziela 03/2001
6. Siewierz, Czeladź, Koziegłowy. Studia i materiały z dziejów Siewierza i Księstwa Siewierskiego, F. Kiryk, 1994
7. Internet


Wydrukuj tekst...





Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 29 Marca,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
278 dni.

Imieniny obchodzą:
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 3







                             

stat4u